Siguria rrugore
Dubai dhe siguria rrugore?
Mund 9, 2019
14 Ideja më e mirë për biznesin në shkallë të vogël për të ngritur biznesin tuaj në Dubai
Mund 11, 2019
Trego të gjitha

Dubai është një nga qytetet më të rëndësishme në ditët e sotme

Dubai është një nga qytetet më të rëndësishme në ditët e sotme

Dubai është një nga qytetet më të rëndësishme në ditët e sotme

Dubai është një nga qytetet më të rëndësishme në ditët e sotme!

Dubai - një nga qytetet më domethënës në ditët e sotme. Shtë një kombinim midis ambient modern, futuristik dhe inovativ dhe popullsia e larmishme. Shtë e jashtëzakonshme të shohësh kaq shumë kultura të ndryshme në një vend dhe njiheni me kulturën arabe në të njëjtën kohë. Ka kaq shumë vende në qytet për të eksploruar dhe për argëtim.

Gjëja e parë që shihni kur të arrini në Dubai është aeroporti ndërkombëtar i Dubai. Një nga aeroportet më të mëdha dhe më magjepsëse në botë. Një këshillë që mund t'ju jap është të rezervoni shërbimin e Marhaba para mbërritjes. Ky është një shërbim shumë i dobishëm dhe i vlefshëm në këtë aeroport të ngjeshur. Kjo do t'ju kursejë kohë dhe do të shmangë konfuzionin që mund të keni kur të keni mbërritur.

Dubai është një nga qytetet më të rëndësishme në ditët e sotme!

An aeroport asistent do të presë tek ju në portë pas mbërritjes tuaj dhe do të kujdeset për të gjitha formalitetet e aeroportit. Thjesht duhet t'i jepni pasaportën tuaj agjentit dhe ai ose ajo do të kujdeset për pjesën tjetër, ndërsa ju keni kohën për të vëzhguar dhe "vizituar" aeroportin.

Meqenëse distancat ka mjaft të mëdha, do të pajiseni me një makinë të mashtruar, e cila do t'ju transferojë nga porta me të mbërritur në ELEVATOR të famshëm, i cili ju çon në zonën e kërkesave për dogana dhe bagazhe. Ky ashensor është i tillë e mahnitshme që lë ndjenjën WOW, ndërsa udhëtoni në të sepse është aq i madh sa mund të marrë njerëz 60 dhe gjithashtu ka një ujëvarë të bukur pas tij për tu parë gjatë udhëtimit në të.

Zakonisht, radha e doganave është e gjatë, sepse së pari duhet të bëni skanimin e syve dhe pastaj pas asaj kontrolli të pasaportës. Me shërbimet e Marhaba, ju mund të shpëtoni nga radha, sepse keni përparësi në një sektor të caktuar posaçërisht dhe kalon më shpejt se të tjerët. Gjithashtu në zonën e pretendimit të bagazheve, do të jetë një agjent me një karrocë, e cila do të kujdeset për bagazhin tuaj, do ta transferojë atë për ju në dalje, madje do ta vendosë atë në automjet për ju, pa ju shqetësuar edhe ju. Ky shërbim përfshin lëshimin e vizave gjatë mbërritjes si dhe sallë pritjeje të veçantë ku mund të pushoni para nisjes në rrugën e kthimit. Pra, kjo është një këshillë e mirë të keni në mendje kur vizitoni Dubai sidomos kur është për herë të parë.

Sot ne do të zbulojmë këtë qytet dhe do të zbulojmë mjedisin e tij

Një nga zonat mjaft interesante është Dubai Marina. Një zonë është plot me restorante dhe bare të këndshme me një pamje të bukur të një hoteli të bukur Burj Al Arab. Ju mund ta ndjeni ambientin ekzotik arab duke provuar tipik arab vakt ndërsa keni shisha-një pajisje lokale për pirjen e duhanit me shije të ndryshme.

Një aktivitet i parë argëtues nuk duhet të mungosh po viziton shkretëtirën. Nëse nuk keni qenë në shkretëtirë, atëherë nuk keni qenë në Dubai.

La safari shkretëtirë përfshin aktivitete si: Dune Bashing me një makinë të mashtruar në rëra. Hipur në deve, duke darkuar, ulur në tepihët e poshtëm poshtë rërës ndërsa vëzhgoni vallet tipike arabe të barkut - një shfaqje e jashtëzakonshme ku mund të shihni vetëm në Dubai. Një nga vallet më të rrezikshme dhe të bukura është një grua vallëzimi me shpatë në duar, nën ritmin e muzikës orientale. Ajo është duke luajtur dhe duke vallëzuar me të në mënyrë të qetë si një lodër, por në të njëjtën kohë duke e mbajtur vëzhguesin në humor intensiv dhe duke i lënë ata të ndjehen si është në një makinë me kohë transferuar në ato përralla magjike arabe.

Ajo është duke luajtur dhe duke vallëzuar me të në mënyrë të qetë si një lodër, por në të njëjtën kohë duke e mbajtur vëzhguesin në humor intensiv dhe duke i lënë ata të ndjehen si është në një makinë kohe transferuar në ato përralla magjike arabe.

Aktiviteti tjetër është Piktura Henna - vizatime të bukura të bëra normalisht në duar dhe kyçet e dorës. Duket si një tatuazh, por me një ngjyrë kafe, e cila zgjat për rreth një javë ose dy, kjo varet nga mënyra se si e trajtoni atë dhe sa shpesh është e ekspozuar ndaj ujit. Normalisht, gratë lokale e veshin atë si një zbukurim shtuar në veshjen e tyre kombëtare.

Ka shumë dyqane dhe pazare në shkretëtirë, ku mund të blini suvenire dhe veshje që veshin valltarët - është një veshje me dy pjesë në ngjyra të ndryshme të dizajnuara me pennie me pak ngjyra të artë mbi të, gjë që krijon atë zhurmë ndërsa vallëzon - stili tipik oriental. Kjo mund të qëndrojë si memorie në veshjet tuaja. Safari i shkretëtirës është një përvojë e paharrueshme që është një gjë e domosdoshme kur vizitoni Dubai Ju mund ta rezervoni me lehtësi këtë aventurë me një nga kompanitë lokale Desert safari Dubai http://www.desertsafaridubai.com/ ku mund të merrni ofertat më të mira të çmimeve dhe kombinime të ndryshme të paketave.

Ndërtesa më e lartë në botë Burj Khalifa

Vendi tjetër për pamjet e detyrueshme është, natyrisht, ndërtesa më e lartë në botë Burj Khalifa. Burimi pranë saj është ujë i bukur vallëzimi nën tingujt e stileve të ndryshme muzikore dhe efekteve të lehta. Ka shumë restorante, dyqane dhe bare në këtë zonë ku mund të eksploroni.

Qendrat tregtare, ka shumë, por më popullor është Dubai Mall dhe Malli i Emirates. Në Mall të Emirateve, ju mund të shihni zonën e skive ku nga moti i nxehtë jashtë mund të përjetoni ski në qendër.

Mall Dubai ka akuariumin më të madh ku mund të shihni peshkaqenë dhe krijesa të tjera detare.

Blerja mund të jetë edhe pak më interesante. Përveç të gjitha dyqaneve dhe qendrave të mëdha, ka edhe zona të tjera të fshehura ku ju mund të bëni pazar në një mënyrë pak më ndryshe dhe jotipike. Epo, të gjithë e dimë skenën në filmin e dytë Seksi dhe qyteti, ku vajzat po shkojnë në dyqanet e fshehura për të blerë çanta me marka false. Kaq është - po flas për dyqanet e fshehura. Këto janë vende ku nuk mund t'i shihni vërtet sepse ato janë të vendosura në ndërtesa për të jetuar.

Nëse takoni një shitës në rrugë i cili po ju fton të shikoni në dyqanin e fshehur, mos kini frikë dhe shkoni të shihni dhe provoni kjo mënyrë interesante e blerjeve. Dhe mos harroni të negocioni !. Shitësit pëlqejnë barging, kështu që ju duhet të keni aftësi vërtet të mira për barrierë ndryshe ju mund të përfundoni duke shpenzuar një shumë parash qesharake në markat e rreme.

Të gjithë e dimë sa joshës, novator dhe me shkëlqim është Dubai. Por edhe në moshën e re të vendit, ky vend ka një histori gjithashtu. Ju mund të bëni një paraqitje të shkurtër dhe të eksploroni qytetin e Vjetër të Dubai. Për të shkuar atje, duhet të marrësh një varkë dhe të kalosh lumin për vetëm dirume 1 ose 2. Kjo është një përvojë e jashtëzakonshme sepse këto varka janë aq të vogla dhe të shkurtra sa ndjenja e të udhëtuarit në të është sikur të jeni gati të bini në ujë çdo moment.

Varkat mund të zgjasin deri në 4 ose 5people dhe zakonisht ka një person që lundron në barkë. Kur të arrini në anën tjetër, hyni në një botë magjike plotësisht të çuditshme - supa e vjetër e Dubai. Rrugët e vogla janë plot me pazare. Diversiteti dhe bollëku më i madh i erëzave që mund të shihni ndonjëherë në jetën tuaj. Thasë të mëdhenj janë plot me erëza kaq të gjalla, disa prej tyre madje edhe të panjohura dhe ekzotike. Dhe erë dhe aroma në ajër që mund të ndjeni prej tyre është kaq e ëmbël dhe e pakrahasueshme e cila do të kapet në mendjen tuaj përgjithmonë. Ky është një vend tjetër që merr përrallën “Ali Baba dhe 40 hajdutë”.

Dubai City - Përfundim

Këtu mbaron aventura jonë, por ky qytet po fsheh kaq shumë vende të tjera që janë më të habitshme dhe ngjarje për tu eksploruar. Dubai është një nga më interesantët dhe qytete të gjalla në botë, të cilat ju duhet të vizitoni.

Gjithashtu Kontrollo On: Guides Multilanguage për Expats

Kompania Dubai City tani duke siguruar udhëzues të mirë për Jeta në Dubai. Ekipi ynë vendosi të shtojë informacion për çdo gjuhë për tonë Punë në Dubai Guide. Pra, duke pasur parasysh këtë, tani mund të merrni Udhëzon, këshilla dhe punësim në Emiratet e Bashkuara Arabe me gjuhën tënde.

Ju lutemi zgjidhni një formë të vlefshme
reklamat
Kompania Dubai City
Kompania Dubai City
Mirësevini, faleminderit që vizituat faqen tonë të internetit dhe u beni përdorues të ri të shërbimeve tona të mahnitshme.

1
Lini një Përgjigju

Ju lutem Hyrja për të komentuar
1 Temat e komenteve
0 Përgjigje Thread
0 Followers
Komenti më i reaguar
Fusha më e hidhura e komenteve
0 Autorët e komenteve
Autorët e komenteve të fundit
Regjistrimi
Njoftoni
Ngarko CV
50% Discount
Asnjë çmim
Heren tjeter
Pothuajse!
Fluturojnë biletat
Punë në Dubai!
Pa çmim
Nuk ka fat sot
Pothuajse!
Pushime
Asnjë çmim
strehim
Merrni mundësinë tuaj për të fitoni një punë në Dubai!
Pothuajse të gjithë mund të aplikojnë për Lotarinë e Punës në Dubai! Ekzistojnë vetëm dy kërkesa për t'u kualifikuar për një Punësim në Emiratet e Bashkuara Arabe ose Katar: Përdorni Lotarinë Visa në Dubai për të zbuluar vetëm me disa klikime nëse kualifikoheni për Vizën e Punësimit. Do emigrant i huaj, i cili nuk është kombëtar i Emirateve të Bashkuara Arabe, kërkon vizë qëndrimi për të jetuar dhe punuar në Dubai. Me lotarinë tonë, ju do të fitoni Vizita e qëndrimit / punësimit që ju lejon të punoni në Dubai!
Nëse fitoni punën në Dubai, duhet të regjistroni detajet tuaja.